Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

BDO – czy folia stretch mu podlega?

2022-11-02
BDO – czy folia stretch mu podlega?

To, czy folia stretch podlega BDO, jest kwestią niezwykle istotną dla przedsiębiorców. Z BDO wiąże się bowiem obowiązek ewidencjonowania odpadów. Czym dokładnie jest BDO? I czy folia stretch mu podlega? Już wszystko wyjaśniamy!

Co to jest BDO?

Nazwa BDO jest skrótem oznaczającym bazę danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Ma ona postać zintegrowanego systemu teleinformatycznego funkcjonującego w sposób elektroniczny, obejmującego:

 • Rejestr-BDO
 • moduł ewidencji
 • moduł sprawozdawczości

System elektroniczny uruchomiony został w 2020 roku na podstawie ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012. Rejestr ten ma na celu usprawnienie szeroko pojętej gospodarki odpadami w tym przede wszystkim:

 • uszczelnić system gospodarowania odpadami
 • usprawnić recykling odpadów
 • skutecznie walczyć z szarą strefą oraz dzikimi wysypiskami

Kto podlega pod BDO?

Obowiązek rejestracji w systemie BDO, a tym samym prowadzenia ewidencji i sprawozdawczości odpadów mają firmy, których działalność:

 • prowadzi do wytworzenia odpadów, które są ewidencjonowane
 • polega na wprowadzaniu na teren kraju produktów w opakowaniach, opon, olejów smarowych, akumulatorów lub baterii, sprzętu elektrycznego i elektronicznego
 • obejmuje produkcję lub import opakowań

Odpady podlegające ewidencji są skategoryzowane za pomocą szczegółowego spisu, gdzie każdy typ odpadu ma swój sześciocyfrowy kod. Klasyfikacja odpadów odbywa się tutaj za pośrednictwem trzech kategorii.

Kategorie klasyfikacji odpadów:

 • dwie pierwsze cyfry to grupa odpadów wskazująca źródło ich powstania
 • dwie kolejne cyfry to podgrupa odpadów określona w ramach grupy podstawowej
 • dwie ostatnie cyfry to konkretny rodzaj odpadów

Czy folia stretch znajduje się na tym spisie i podlega BDO?

Czy folia stretch podlega BDO

Folia stretch zaliczana jest do opakowań transportowych. Tym samym firmy, które używają folii do pakowania albo zajmują się produkcją lub dystrybucją produktów zapakowanych w taką folię, są zobowiązane do prowadzenia ewidencji i sprawozdawczości w rejestrze BDO.
Przypisany do folii stretch kod odpadu to 15 01 02, co nadaje jej status opakowania z tworzyw sztucznych. Jej szczegółowa klasyfikacja to:

 • 15 – nr grupy odpadów oznaczający odpady opakowaniowe, sorbenty, tkaniny do wycierania, materiały filtracyjne oraz ubrania ochronne nieujęte w innych grupach.
 • 01 – nr podgrupy obejmujący odpady opakowaniowe z włączeniem selektywnie gromadzonych komunalnych odpadów opakowaniowych.
 • 02 – nr określający rodzaj odpadu jako opakowanie z tworzywa sztucznego.

Folia stretch i BDO – kto musi uzyskać wpis do rejestru?

Biorąc pod uwagę fakt, że folię stretch obejmuje wpis do BDO, to rejestracji w systemie musi dokonać z reguły praktycznie każde przedsiębiorstwo, które wykorzystuje w jakiś sposób tego typu folię. Dotyczy to zarówno dużych firm, jak i jednoosobowych działalności.
Rejestracji BDO oraz ewidencjonowania i sprawozdawczości obejmujących folię stretch będą podlegać między innymi:

 • importerzy towarów w opakowaniach z folii stretch
 • producenci pakujący swoje towary w folię stretch

Przy czym o obowiązku rejestracji w BDO decyduje również roczna ilość wytwarzanych odpadów. Według przepisów zwolnieniu z ewidencji opakowań z tworzyw sztucznych podlegają firmy, które wytwarzają ich nie więcej niż 500 kilogramów rocznie (0,5 Mg/rok).
Warto tutaj zaznaczyć, że opakowania kartonowe także podlegają rejestracji w BDO.

Czy wpis do rejestru BDO obejmuje moją firmę?

Wielu przedsiębiorców ma problem z odpowiednią klasyfikacją odpadów oraz ich ewidencją w systemie BDO. W przypadku prowadzenia niektórych działalności gospodarczych wpis do bazy dokonywany jest z urzędu przez marszałka danego województwa, w którym realizowana jest działalność. W innych przypadkach rejestracji należy dokonać samodzielnie – drogą elektroniczną.
Przy czym, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to najprostszym sposobem sprawdzenia tego, czy podlegamy rejestracji BDO, jest wypełnienie specjalnej ankiety udostępnionej na rządowej stronie BDO. Informacji można szukać również w Urzędzie Marszałkowskim, właściwym dla miejsca prowadzenia działalności.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 30 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-23
Bardzo dobrze
2023-12-25
Super zakup
pixel