Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co zrobić ze zużytą folią ochronną do pakowania?

2022-05-28
Co zrobić ze zużytą folią ochronną do pakowania?

Na tysiące przedsiębiorców nakładana jest powinność segregowania i utylizacji odpadów zgodnie z przepisami prawa. Produkty, które trafiają do firm, zwykle zostały najpierw zapakowane w kartony, folie stretch do owijania i inne opakowania. Używanie folii ochronnej do pakowania palet jest jednym z najpowszechniejszych metod zabezpieczenia produktów w transporcie. O tym, jak radzić sobie ze zużytą folią, opowiemy w tym artykule.

Folia ochronna do pakowania a troska o środowisko

Wśród społeczeństwa rośnie świadomość segregacji odpadów. Coraz więcej ludzi zwraca uwagę, by nie zanieczyszczać naturalnego środowiska. Zanim podejmiemy decyzję o wyrzuceniu folii do kosza, warto pomyśleć o ponownym wykorzystaniu jej podczas pakowania paczek do wysyłki. Jeśli folia stretch została zdjęta i przechowywana w odpowiedni sposób, z powodzeniem możemy wykorzystać ją do ponownej ochrony paczek wysyłkowych lub do wypełnienia kartonów w transporcie.

Gdzie wyrzucić zniszczoną folię?

A co jeśli folia nie nadaje się już do użytku? Przed wyrzuceniem folii do zabezpieczenia przesyłek powinniśmy rozpoznać, do jakiej kategorii odpadu należy. W 2013 roku wprowadzono przepisy, na podstawie których należy umieścić folię pakową w kontenerze przeznaczonym na odpadki plastikowe oraz metalowe. Pojemnik ten oznaczony jest żółtym kolorem. Na podstawie ustawy z 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, opakowanie to wyrób bezzwrotny, który jest przeznaczony do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów. Śmiało można rzec, że folia ochronna do pakowania jest opakowaniem transportowym.

Recykling folii stretch 

Folię stretch należy oczyścić z taśmy klejącej, papieru, drewna czy kleju. Żółty kontener z zawartością nie trafia na wysypisko śmieci, tylko do miejsca, gdzie folia będzie poddawana procesowi recyklingu. Usunięcie zbędnych materiałów z folii stretch jest bardzo ważne, ponieważ usprawnia pracę osób, które będą ponownie ją odzyskiwać. Proces odzysku folii składa się z kilku etapów:

  1. Folia trafia do rozdrabniaczy, gdzie jest dzielona na mniejsze kawałki, które nie przekraczają 80 mm. 
  2. Strzępki folii przechodzą kąpiel wodną. 
  3. Fragmenty folii wędrują do odstojnika, czyli do dużego zbiornika, gdzie oddziałuje na nie prawo grawitacji i strzępki folii opadają na dno. 
  4. Małe części folii stretch wędrują kanałami powietrznymi. Ich wielkość nie przekracza 40 mm.
  5. Płatki foliowe poddawane są zgrzewaniu, z którego tworzy się granulat, a później wytwarza się plastikowe worki i opakowania. 

Folia ochronna do pakowania od Radomax

Folia stretch do owijania jest opakowaniem, które może podlegać recyklingowi i ponownemu wykorzystaniu w procesie wysyłkowym paczek. Należy pamiętać, aby ją odpowiednio przechowywać. Jeśli uległa dość dużemu zniszczeniu, należy ją umieścić w żółtym pojemniku na odpady. W asortymencie sklepu Radomax posiadamy:

Zapraszamy do kontaktu. Nasi doradcy chętnie podpowiedzą, jaki rodzaj folii stretch do owijania będzie będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Jesteśmy otwarci na współpracę!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 30 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-02
Świetnie, szybko, konkretnie. Polecam
2024-02-20
Sprawna obsługa, szybka wysyłka. Towar zgodny z opisem, wysokiej jakosci :-) dziękuje
pixel