Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prawidłowo streczować palety do transportu?

2023-10-06
Jak prawidłowo streczować palety do transportu?

Streczowanie palet do transportu to istotna część procesu logistycznego w wielu przemyśle. Starannie owinięte towary na palecie są przewożone w sposób bezpieczny i efektywny. Prawidłowo wykonana operacja owijania zapewnia ochronę przed uszkodzeniami, wilgocią i brudem.

W jakim celu stretchuje się palety przed transportem?

Streczowanie palet to technika używana, aby uchronić towary przed szkodami podczas transportu. Jest to proces, który zabezpiecza ładunek, przy czym folia stretch skutecznie zabezpiecza przed przesuwaniem się towarów na palecie, dostępem wilgoci, kurzem oraz powietrznymi zanieczyszczeniami.

Streczowanie ogranicza również ryzyko utraty części ładunku podczas transportu, a także pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia uszkodzeń spowodowanych przez czynniki atmosferyczne. Stosowanie folii stretch do streczowania palet jest zatem niezbędnym elementem do zapewnienia pewności, że towary zostaną dostarczone bezpiecznie z punktu A do punktu B.

Właściwości folii stretch – dlaczego jest ona tak świetnym wyborem do stretchowania palet przed transportem?

Folia stretch to najbardziej popularna folia do stretchowania palet, głównie ze względu na jej właściwości. Folia stretch jest bardzo elastyczna, co umożliwia jej bezpieczne i skuteczne owijanie różnych kształtów i rozmiarów ładunku.

Jest ona również wytrzymała na rozerwanie i przebicie, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie ładunku podczas transportu. Folia stretch posiada również zdolność samoprzylegania, co oznacza, że, kiedy kilka warstw folii jest nałożonych na siebie, tworzą one silne, jednolite zabezpieczenie, które utrzymane jest na miejscu przez siłę tarcia.

Jak owinąć paletę folią stretch – przydatne wskazówki

Owinęcie palety folią stretch to ważny proces w magazynowaniu i transporcie, który pomaga zabezpieczyć ładunek przed uszkodzeniami i utrzymać go stabilnym. Oto przydatne wskazówki, jak prawidłowo owijać paletę folią stretch:

 1. Przygotowanie materiałów i miejsca pracy: Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne materiały i narzędzia: folię stretch, paletę z ładunkiem, rękawice robocze i noże do odcinania folii.
 2. Ustaw paletę: Umieść paletę na płaskiej i stabilnej powierzchni. Upewnij się, że wszystkie produkty są odpowiednio ułożone i zabezpieczone na palecie.
 3. Wybór właściwej folii stretch: Wybierz odpowiedni rodzaj folii stretch, uwzględniając wagę i rodzaj ładunku oraz warunki transportu.
 4. Rozpoczęcie owijania: Zacznij owijanie od górnej części palety. Znajdź punkt zaczepienia na palecie, na przykład jeden z narożników.
 5. Nawijanie folii: Trzymając początkowy koniec folii, nawijaj go kilka razy wokół palety, aby utworzyć początkową warstwę, którą można później przytrzymać.
 6. Nawijanie na wysokość: Rozciągnij folię stretch, trzymając ją napiętą i zacznij owijać ją wokół palety na wysokość. Zastosuj równomierny nacisk podczas owijania.
 7. Ilość warstw: Zalecane jest owinięcie palety folią stretch co najmniej 3-5 razy, aby zapewnić wystarczającą stabilność. Możesz zastosować więcej warstw w zależności od ciężaru i rodzaju ładunku.
 8. Ochrona narożników: Dbaj o to, aby folia stretch obejmowała narożniki palety, ponieważ są one miejscami szczególnie podatnymi na uszkodzenia i przesunięcie ładunku.
 9. Nawijanie dolnej części: Po owinięciu palety na wysokość, przesuń się na dół i owiń dolną część palety, tworząc krzyżowy wzór (X) dla dodatkowej stabilności.
 10. Zakończenie owijania: Po osiągnięciu dolnej części palety, przyciągnij folię stretch i owiń ją wokół końcówki palety lub użyj specjalnych zakrętek do zabezpieczenia folii.
 11. Oznakowanie i etykietowanie: Oznacz paletę etykietami lub innymi oznaczeniami zgodnie z wymaganiami transportowymi, takimi jak adres docelowy, numer identyfikacyjny ładunku itp.
 12. Kontrola i naprawa: Przed wysłaniem palety dokładnie sprawdź, czy folia stretch jest prawidłowo nałożona, a ładunek jest stabilny. W razie potrzeby, dokonaj poprawek lub napraw uszkodzenia folii.

Najczęściej popełniane błędy podczas owijania palet stretchem

W porządku dziennym jest, że niektóre osoby popełniają błędy podczas owijania palet stretchem. Jednym z najczęstszych błędów jest niewłaściwe naciągnięcie folii.

Kiedy folia jest za luźna, nie jest w stanie skutecznie zabezpieczyć ładunku. Z drugiej strony, kiedy folia jest za mocno naciągnięta, istnieje ryzyko, że folia może się rozerwać. Inny często popełniany błąd, to owijanie palety jedynie w jedną stronę. Przy owijaniu palety w obie strony, zwiększymy stabilność i bezpieczeństwo ładunku.

Jaką folię do stretchowania palet wybrać?

Wybór odpowiedniej folii do stretchowania palet zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj ładunku, wielkość palety czy środowisko transportu. Uniwersalnym i najczęściej wybieranym przez użytkowników produktem jest folia stretch w rolce, tzw. Folia MINI-RAP której podstawowe parametry, jak grubość, wydłużenie czy odporność na przebicie, są dostosowane do ogólnych potrzeb zarówno małych, jak i dużych firm.

Dla specjalistycznych zastosowań, na rynku dostępne są folie o podwyższonej wytrzymałości czy folie z dodatkowymi właściwościami, takie jak antystatyki czy bariera dla promieniowania UV. Wybór odpowiedniej folii wymaga oceny konkretnej sytuacji i dogłębnego porównania dostępnych opcji.

Folia stretch pełni niezmiernie ważną rolę w prawidłowym przewozie ładunków na paletach. Wybór odpowiedniej folii oraz prawidłowe jej użycie zapewnia bezpieczeństwo przewożonym towarom i minimalizuje ryzyko uszkodzeń. Pomimo, że na pierwszy rzut oka może wydawać się to prostym zadaniem, wymaga ono precyzji oraz doświadczenia, aby efekt był zadowalający.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 31 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
ok
2024-01-23
Bardzo dobrze
pixel