Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie właściwości ma tektura 3-warstwowa falista?

2023-03-29
Jakie właściwości ma tektura 3-warstwowa falista?

Tektura 3-warstwowa to niezwykle uniwersalny produkt, który znajduje niezwykle szerokie zastosowanie w branży pakowej. To właśnie ona stanowi podstawowy materiał w produkcji kartonów czy tekturowych przekładek używanych w branżach logistycznych i transportowych. Z czego wynika jej popularność? I jakie właściwości ma trzywarstwowa tektura falista? Już wyjaśniamy!

3-warstwowa tektura falista i jej budowa

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tektur wielowarstwowych nie tylko te z trzema, ale także takie, które mają dwie lub pięć, a nawet siedem warstw papieru kartonowego. To jednak tektura 3-warstwowa jest najbardziej popularna, a wszystko to za sprawą jej uniwersalnego charakteru, za co odpowiada jej konstrukcja.

Tektura 3 warstwowa składa się z warstwy:

 • Zewnętrznej (liner) - to gładka warstwa papieru, która stanowi powierzchnię zewnętrzną tektury. Zapewnia ona wytrzymałość na rozciąganie i zginanie oraz stanowi podłoże do nadruku.
 • Pofalowanej (środkowej) - to papier o specjalnej strukturze falistej (fluting), który jest umieszczony pomiędzy dwoma warstwami papieru płaskiego. Fala nadaje tekturze jej charakterystyczny wygląd i dodatkowe właściwości, takie jak wytrzymałość na ściskanie, izolację termiczną czy tłumienie dźwięków.
 • Wewnętrznej (liner) - to kolejny gładki karton, która stanowi powierzchnię wewnętrzną tektury. Zapewnia ona dodatkową wytrzymałość i ochronę dla zawartości opakowania.

Wszystkie warstwy tektury są ze sobą sklejane, z reguły używa się do tego kleju skrobiowego. Następnie tektura jest rolowana w rolkę lub cięta na arkusze o określonej wielkości. Warto wspomnieć również o tym, że strony płaskie mogą mieć zróżnicowaną gramaturę. Podobnie jest z budową środkowej części, gdzie fala może mieć różną grubość (określaną w mm).

Tektura 3-warstwowa i jej właściwości

 • Wytrzymałość – jest wytrzymała na ugięcia, ściskanie i uderzenia, dzięki temu stanowi idealny materiał do ochrony produktów w transporcie.
 • Lekkość – jest stosunkowo lekka, co pozwala na oszczędność kosztów transportu i łatwość przenoszenia pudełek.
 • Łatwość w obróbce – jest łatwa do cięcia, fałdowania, klejenia i drukowania, co sprawia, że można ją łatwo dostosować do różnych wymogów opakowaniowych.
 • Ekologia – tektura falista jest wytwarzana z odnawialnych źródeł (głównie z papieru pochodzącego z recyklingu) i jest w pełni biodegradowalna oraz nadaje się do recyklingu, co przyczynia się do zrównoważonego rozwoju.
 • Izolacja termiczna – ma umiarkowane właściwości izolacyjne, co można wykorzystywać w przypadku towarów, które wymagają pewnego stopnia ochrony termicznej.
 • Amortyzacja – ze względu na swoją strukturę, tektura trzywarstwowa falista ma zdolność tłumienia wibracji, co może chronić wrażliwe produkty przed uszkodzeniem spowodowanym wstrząsami podczas transportu.
 • Personalizacja – łatwo nanosi się na nią nadruki, co pozwala wykonać na nich logo czy zawrzeć informacje o produkcie.
 • Elastyczność – ze względu na swoją wytrzymałość i łatwość w obróbce pozwala na tworzenie różnorodnych kształtów i konstrukcji pudełek, spełniających wymagania klientów oraz dostosowanych do specyfiki produktu.
 • Ochrona przed wilgocią – chociaż tektura falista nie jest wodoodporna, jej struktura zapewnia pewien poziom ochrony przed wilgocią.
 • Składowanie – tektura trzywarstwowa falista jest łatwa do magazynowania i przechowywania, ponieważ można ją złożyć na płasko, co oszczędza miejsce w magazynach i ułatwia transport.

Tym, co jest charakterystyczne dla tego typu tektury to również jej niska cena, co pozwala optymalizować koszty związane z zabezpieczaniem i pakowaniem produktów.

Zastosowanie tektury 3-warstwowej

Tektura 3-warstwowa znajduje bardzo szerokie zastosowanie w produkcji opakowań. Do jednego z najpopularniejszych zaliczyć należy oczywiście pudełka tekturowe. Równie często jest ona używana jako przedziałki tekturowe w opakowaniach. Klienci naszego sklepu mogą natomiast skorzystać przede wszystkim z oferty wytrzymałych kartonów tekturowych 3-warstwowych dostępnych w trzech wariantach rozmiaru. Są one idealne do pakowania i transportu wszelkiego rodzaju towarów i przedmiotów, zarówno na paletach i w opakowaniach zbiorczych, jak i pojedynczo.

Polecane

Karton 540x220x275mm

Karton 540x220x275mm

55,40 zł / 20 szt.
Karton 315x245x335mm

Karton 315x245x335mm

48,00 zł / 20 szt.
Karton 600x395x410mm

Karton 600x395x410mm

92,25 zł / 15 szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 30 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-20
Polecam zgodne z zamówieniem
2024-01-24
ok
pixel