Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Uszkodzona przesyłka – kto odpowiada za zniszczony karton?

2023-07-31
Uszkodzona przesyłka – kto odpowiada za zniszczony karton?

Kwestie związane z uszkodzoną przesyłką mogą być frustrujące zarówno dla nadawcy, jak i odbiorcy. Istotne jest, aby wiedzieć, kto ponosi odpowiedzialność za zniszczone przesyłki, jakie prawa przysługują poszkodowanym stroną oraz jak prawidłowo zgłosić reklamację. W niniejszym artykule omówimy te kwestie szczegółowo oraz przedstawimy praktyczne porady.

Transport przesyłek – podstawowe informacje

Transport przesyłek obejmuje przemieszczanie towarów od nadawcy do odbiorcy, a odpowiedzialność za szczegółową organizację przewozu może spoczywać na różnych podmiotach. W przypadku uszkodzeń towaru istotnym jest ustalenie, kto był odpowiedzialny za etap transportu, na którym doszło do uszkodzenia kartonu.

Przesyłki mogą być przewożone przez różne firmy logistyczne, takie jak kurierzy, spedytorzy czy Poczta Polska. Istnieją też różne metody transportu – lądowy, morski, lotniczy czy kolejowy. W zależności od wybranej formy transportu i firmy, zasady dotyczące odpowiedzialności za uszkodzone przesyłki mogą się różnić.

Sprzedawca czy przewoźnik: kto jest odpowiedzialny za uszkodzony karton?

Zgodnie z kodeksem cywilnym, sprzedawca ma obowiązek dostarczenia kupującemu towaru wolnego od wad. Jeżeli towar zostanie uszkodzony podczas dostawy, odpowiedzialność za to ponosi przewoźnik. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy uszkodzenie nastąpiło z winy sprzedawcy, np. w wyniku niewłaściwego zapakowania towaru.

Przewoźnik odpowiada bowiem przed sprzedawcą za szkody powstałe w kartonie podczas transportu. Z tego powodu, to do sprzedawcy warto zwrócić się z reklamacją (zwrotem towaru, wymianą na nowy, a w ostateczności zwrotem pieniędzy). Jednak ostatecznie konsument może więc wybrać, czy będzie swoich praw dochodzić od sprzedawcy, czy przewoźnika w zależności od wyrządzonych szkód.

Jakie szkody są objęte odpowiedzialnością przewoźnika?

Odpowiedzialność przewoźnika obejmuje wszelkie uszkodzenia fizyczne przesyłki powstałe podczas transportu. Mogą to być np. zarysowania, wgniecenia, zniszczenia folii stretch, pęknięcia czy inne uszkodzenia opakowania wynikające z niewłaściwego zabezpieczenia towaru lub jego przemieszczania, jak również uszkodzenia spowodowane przez siły wyższe, takie jak niekorzystne warunki atmosferyczne.

Warto zwrócić uwagę, że przewoźnik może uniknąć odpowiedzialności za uszkodzenia wynikające z przyczyn niezależnych od jego działania, takich jak nieodpowiednie zapakowanie towaru przez sprzedawcę.

Kiedy przewoźnik może uniknąć odpowiedzialności?

Przewoźnik może uniknąć odpowiedzialności za uszkodzenie przesyłki np. w sytuacji, gdy:

  1. Uszkodzenie jest wynikiem działania sił wyższych, np. katastrof naturalnych.
  2. Uszkodzenie jest wynikiem wadliwego, nieodpowiedniego lub niewłaściwie zaopatrzonego opakowania przez sprzedawcę.
  3. Uszkodzenie wynika z naturalnych właściwości towaru, które mogą powodować jego całkowite lub częściowe zaginięcie lub uszkodzenie, takie jak wyschnięcie, wyciek czy normalny ubytek;
  4. Uszkodzenie wynika z celowego działania odbiorcy, np. jego nieobecności pod wskazanym adresem dostawy.

Procedura reklamacyjna: Jak zgłosić uszkodzoną przesyłkę i dochodzić swoich praw?

W przypadku uszkodzenia przesyłki protokół szkody zazwyczaj należy stworzyć maksymalnie do 7 dni. W zależności od sklepu i przewoźnika reklamację można zgłosić zarówno telefonicznie, na piśmie lub drogą mailową.

W treści reklamacji warto zawrzeć:

  1. Dane kontaktowe - imię, nazwisko, adres e-mail, nr telefonu.
  2. Datę i miejsce zdarzenia – adres przesyłki i godzina dostarczenia.
  3. Opis uszkodzenia - wraz z ewentualnymi zdjęciami dokumentującymi szkodę.
  4. Informację o żądanej formie zadośćuczynienia - wymiana towaru, zwrot pieniędzy.

Dlaczego warto znać swoje prawa nt. uszkodzonej przesyłki

Znajomość swoich praw pozwoli na odpowiednie reagowanie w przypadku uszkodzenia przesyłki i żądania od odpowiednich podmiotów odpowiedzialności za szkodę. Dzięki temu unikniemy również niepotrzebnego konfliktu z przewoźnikiem czy sprzedawcą. Pozwoli to również upewnić się, że grupa odpowiedzialna za uszkodzenie poniesie konsekwencje swoich zaniedbań, dzięki czemu może w przyszłości będzie staranniej dbać o przesyłki.

Podsumowując, w przypadku uszkodzonej przesyłki odpowiedzialność za zniszczony karton spoczywa zasadniczo na przewoźniku. W związku z tym konsument może sam zadecydować od kogo będzie dochodzić swoich praw – sprzedawcy czy przewoźnika. Niemniej, najlepiej, żeby odbiorca najpierw zgłosił taką sytuację sprzedawcy, który powinien zrealizować odpowiednią reklamację, wymienić towar, a w razie potrzeby zwrócić pieniądze. Znajomość swoich praw i procedur reklamacyjnych pozwala na skuteczne dochodzenie swoich roszczeń oraz zapewnia lepszą ochronę konsumentom.

Polecane

Karton 540x220x275mm

Karton 540x220x275mm

55,40 zł / 20 szt.
Karton 315x245x335mm

Karton 315x245x335mm

48,00 zł / 20 szt.
Karton 600x395x410mm

Karton 600x395x410mm

92,25 zł / 15 szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 31 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-20
Sprawna obsługa, szybka wysyłka. Towar zgodny z opisem, wysokiej jakosci :-) dziękuje
2024-01-24
ok
pixel