Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Fizelina – co to jest i do czego stosuje się taśmę fizelinową?

2022-12-15
Fizelina – co to jest i do czego stosuje się taśmę fizelinową?

Wiele materiałów, z którymi spotykamy się na co dzień, posiada naprawdę dużo innych zastosowań, o których możemy nie mieć nawet pojęcia. Jest to naprawdę zaskakujące, ponieważ jeden rodzaj tworzywa może być stosowany w ogromnej ilości branż, nawet niepokrewnych ze sobą. Jednym z najbardziej obrazowych przykładów dla tego typu wyrobów jest fizelina, która występuje pod postacią taśmy fizelinowej. Do czego możesz ją zastosować oraz dlaczego warto ją mieć w swoim domu? Odpowiedzi na te pytania poznasz poniżej!

Co to jest fizelina?

Fizelina nazywana jest również flizeliną i pod tą nazwą najczęściej jest spotykana. Słowo to pochodzi z języka niemieckiego – Vlieseline. Fizelina to rodzaj materiału, który powstał po połączeniu włókien syntetycznych. Połączenie to następuje podczas obróbki termicznej lub podczas sklejania. Tkanina ta nie jest wyjątkowo popularna mimo, że każdy z nas miał z nią styczność, o czym nawet możemy nie zdawać sobie sprawy. Mimo, iż fizelina jest materiałem delikatnym, jednocześnie słynie ze swojej niezwykłej wytrzymałości i odporności na ścieranie, a także dodatkowo cechuje ją elastyczność. Są to uniwersalne cechy, dzięki którym tworzywo może być stosowane w wielu naprawdę różnych branżach.
Sama fizelina może występować pod różnymi postaciami jako po prostu materiał, ale również jako taśma fizelinowa. Warto zwracać uwagę na gramaturę fizeliny, ponieważ to od niej zależy zastosowanie w danym rodzaju branży. Fizelina może występować w połączeniu z klejem lub bez niego. Należy pamiętać, że fizelina to tworzywo łatwopalne, a także podatne na wpływ substancji chemicznych.

Gdzie jest stosowana fizelina?

Właściwości fizeliny sprawiają, że może być stosowana w różnych branżach. Pierwsze zastosowanie, które sprawdza się w wielu miejscach to dekoracyjny wygląd. Fizelina może być wykonana w różnych kolorach, a jej właściwości wyróżnia przede wszystkim wytrzymałość, dzięki czemu może stanowić ozdobę w wielu miejscach.

FLORYSTYKA

Dziedzina, która szczególnie upodobała sobie wykorzystywanie dekoracyjnego aspektu fizeliny to florystyka. To właśnie tę tkaninę stosuje się przy kompozycjach bukietów, tworzonych z kwiatów ciętych, które tak często wybieramy na prezent. Możesz ją również spotkać przy pakowaniu kwiatów doniczkowych oraz ozdabianiu ich na podarunek.

PAKOWANIE PREZENTÓW

Zastosowanie to jest powiązane z drugą dziedziną, w jakiej wykorzystuje się fizelinę, a dokładniej pakowanie prezentów. W tym przypadku ogranicza nas jedynie nasza kreatywność, ponieważ z fizeliną możemy zrobić tak naprawdę wszystko. Sprawdzi się jako wypełniacz w kartonie lub w torebce prezentowej, możemy nią obkleić pudełko, stworzyć z niej kokardę lub wstążkę czy po prostu wyciąć ciekawe i nietuzinkowe ozdoby np. na kartkę świąteczną.

KRAWIECTWO

Trzecie miejsce, w którym bardzo często spotkasz się z fizeliną to krawiectwo. W tej dziedzinie fizelina przydaje się przede wszystkim, aby usztywnić lub wymodelować ubrania. Korzysta się z niej także w haftowaniu. Co ciekawe, korzystają z niej również tapicerzy, którzy używają fizeliny jako podbicia w meblach.

 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 30 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-20
Polecam zgodne z zamówieniem
2023-12-25
Super zakup
pixel