Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Folia stretch — z czego jest zrobiona?

2024-01-23
Folia stretch — z czego jest zrobiona?

Folia stretch, choć na pierwszy rzut oka może wyglądać na zwykły plastik, w rzeczywistości stanowi wynik zaawansowanego procesu technologicznego. Zarówno przemysł, jak i sektor usług korzysta z niej na szeroką skalę. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co stoi za produkcją tego wcale nie tak prostego produktu? Jakie składniki go tworzą i dlaczego jest tak efektywny? Z czego jest zrobiona, jak przebiega jej produkcja, to pytania, na które postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Czym jest folia stretch?

Folia stretch, znana również pod nazwami folia do paletowania lub folia ciągliwa, jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych do zabezpieczania ładunków na paletach lub do pakowania różnego rodzaju przedmiotów.

Ze względu na swoje elastyczne właściwości, folia stretch jest w stanie przyjąć kształt owijanego przedmiotu, zapewniając jednocześnie znakomitą ochronę przed wilgocią, kurzem i uszkodzeniami mechanicznymi. Stosowanie jej jest zalecane zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwie domowym. Główne zastosowanie to ochrona ładunków podczas transportu. Dzięki swoim właściwościom folia doskonale utrzymuje elementy ładunku razem, zabezpieczając je w ten sposób przed przesuwaniem się podczas transportu.

Ten rodzaj folii wyróżnia się też względem innych materiałów ochronnych dzięki swojej przejrzystości. Jest to istotne szczególnie w przypadku produktów, które muszą być widoczne podczas transportu lub magazynowania, np. w miejscach sprzedaży.

Z czego składa się folia stretch?

To produkt stworzony na bazie polimerów, czyli materiałów organicznych o strukturze budowanej na podstawie wielkich cząstek zwanych makrocząstkami. Głównym surowcem do produkcji folii stretch jest polietylen, który poddawany jest procesowi zwanemu blow film extrusion. W ramach tego procesu polietylen w postaci granulatu jest stopiony, a następnie wytłaczany pod wysokim ciśnieniem, tworząc cienki film. Przez odpowiednie sterowanie procesem, możliwe jest uzyskanie różnej grubości i ciągliwości folii.

Polietylen jest rodzajem polimeru, który ma zalety takie jak wysoka odporność na działanie chemikaliów, niskie koszty produkcji oraz dobre właściwości termiczne. Dodatkowo jest bezpieczny dla człowieka i środowiska naturalnego, ponieważ nie uwalnia toksycznych związków podczas procesu rozkładu.

Proces produkcji folii stretch

Produkcja tego materiału do pakowania jest skomplikowanym procesem technologicznym, który obejmuje wiele etapów. Zacząć należy od wymieszania surowców, które przez specjalny system dozujący trafiają do ekstrudera, gdzie są podgrzewane do temperatury topnienia.

Następny jest etap wytłaczania, gdzie stopiony polietylen jest przepychany przez dyszę pod wysokim ciśnieniem. W wyniku tego powstaje cienki film, który jest być może dodatkowo rozciągany w celu uzyskania pożądanej grubości i właściwości.

W kolejnym etapie jest nawijana na rolki o z góry określonym wymiarze, a następnie jest etykietowana i pakowana na palety. Produkt jest teraz gotowy do dystrybucji i stosowania przez użytkownika końcowego.

Folia stretch to więc produkt o szerokim zastosowaniu, wyprodukowany przy użyciu nowoczesnych technologii. Dzięki właściwościom związanym z polietylenem jest to doskonałe rozwiązanie zarówno dla przemysłu, jak i gospodarstw domowych.

Rodzaje folii stretch - różnice w składzie i zastosowaniu

To produkt znany na rynku pod różnymi nazwami — folia do pakowania, folia z LDPE, folia do zabezpieczenia ładunków, folia do owijania i wiele innych. Wyróżniają się zmiennym składem, zastosowaniem i właściwościami. Ich produkcja zależy od surowców wykorzystanych do produkcji, które zazwyczaj to polietylen niskiej gęstości (LDPE), polietylenowe (LLDPE) oraz polietylen o wysokiej gęstości (HDPE).

Możemy podzielić folie stretch na dwie główne kategorie: ręczne i maszynowe. Folia ręczna cieszy się popularnością szczególnie na rynkach B2B. Niezwykle elastyczna i plastyczna, pozwala na szybkie i bezpieczne zabezpieczenie ładunków na paletach. Z kolei folia maszynowa, zdecydowanie grubsza i mocniejsza od ręcznej, idealnie sprawdza się w przemyśle, gdzie wykorzystywane są maszyny do pakowania.

Właściwości folii stretch

Kluczowa właściwość to jej wyjątkowa elastyczność. Ta, w połączeniu z jednoczesnym uodpornieniem na rozdzieranie i przebijanie, ułatwia zabezpieczanie towaru na palecie. Niemałą rolę odgrywają również przyzwoite parametry izolacyjne folii. Dzięki temu towar skutecznie chroniony jest przed wpływem czynników atmosferycznych oraz kurzem.

Drugą charakterystyczną cechą folii tego rodzaju jest jej kleistość. Ta pochodzi z dodatku specjalnych środków, które jednocześnie zwiększają przyczepność folii do owijanego towaru.

Zastosowanie i recykling folii stretch

Ten rodzaj folii jest niezastąpiony w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do zabezpieczania powierzchni przed zarysowaniami i zabrudzeniami, do owijania produktów na paletach, a także do zabezpieczenia delikatnych przedmiotów podczas transportu.

Jednak praktyczne zastosowania to nie wszystko. Wszakże różne typy folii stretch różnią się składem i właściwościami, a niektóre z nich są w 100% degradowane i biodegradowalne. Zbierane i segregowane odpady z tego produktu można poddać recyklingowi. W ten sposób otrzymany surowiec można ponownie wykorzystać do produkcji nowych produktów, tym samym ograniczając emisję CO2 do atmosfery.

Podsumowując, folia stretch to wszechstronny produkt, który dzięki swoim wyjątkowym właściwościom znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach i branżach. Jej skład materiałowy oraz możliwość recyklingu przyczyniają się do jej szerokiego zastosowania, a także do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 31 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-20
Polecam zgodne z zamówieniem
2024-01-24
ok
pixel